Zašto priprema zidova čini sve razlike kod postavljanja tapeta

Zidne tapete postale su iznimno popularne posljednjih godina, što i nije teško razumjeti. One su izvrstan način za dodavanje boja, teksture i osobnosti vašem prostoru te mogu momentalno transformirati vaš životni prostor! Ako ste odlučili postaviti zidnu tapetu u vaš dom, osim odabira uzorka, debljine i teksture tapete, trebali biste obratiti pozornost i na zidove na koje ćete tapetu lijepiti. Čak i najkvalitetnija tapeta može se odlijepiti ako podloga nije pravilno pripremljena.

Možda ste odlučili postaviti zidne tapete kako biste sakrili određene nepravilnosti ili probleme na zidovima, ali odmah ćemo vam reći da to nije dobra ideja – i objasnit ćemo zašto.

Neravni zidovi i postavljanje tapeta

Ako su vaši zidovi jako teksturirani ili imaju ostatke žbuke, ne preporučuje se postavljanje tapeta. Neujednačena tekstura zida otežava pravilno lijepljenje tapeta, a zbog mnogobrojnih nepravilnosti konačan rezultat vjerojatno će biti pun mjehurića zraka i estetski neprihvatljiv, a moguće je i da će se tapeta relativno brzo odlijepiti.

Dakle, prije postavljanja zidnih tapeta potrebno je sanirati sve nepravilnosti, prljavštinu, ljuštenje stare boje, vlagu i pukotine. Prije početka lijepljenja, zid treba biti čist, suh i dobro pripremljen za tapetu.

Ako preskočite ovaj korak, konačni rezultat bit će onoliko dobar koliko to podloga dopušta. Dobro razmislite hoće li vam takav rezultat biti zadovoljavajući! Tapete se ne smiju postavljati na vlažne zidove. Ako tapetirate vlažan zid, ljepilo za tapete neće se pravilno osušiti, tapeta se neće dobro držati i može poticati rast plijesni ispod nje.

Vlaga ispod zidne tapete

Prvo, potrebno je otkriti izvor vlage i sanirati osnovni problem. Kapilarna vlaga čest je problem kod starih objekata jer u vrijeme njihove gradnje nisu korišteni vodonepropusni materijali. Također, stari objekti često su građeni bez temelja, izravno na tlu, pa zidovi upijaju vlagu iz tla. Svježe ožbukani zidovi također nisu prikladni za postavljanje tapeta jer se tapetne trake ne mogu dobro zalijepiti, a vapno iz žbuke može nagristi tapetno ljepilo.

Što znači kada se kaže da je zid prljav i kako ga očistiti?

Prljav zid je onaj prekriven prašinom ili masnim mrljama. Crne mrlje uzrokovane nakupljanjem prašine najbolje će očistiti krpica namočena u vodu s tekućim sapunom. Postupak će možda trebati ponoviti više puta kako bi rezultat bio zadovoljavajući. Za masne mrlje možete koristiti isti trik, samo što u vodu dodajte malo deterdženta za suđe Mrlje od čađi teže se čiste i za njih je najbolje koristiti kalijev sapun. Pričekajte da se zid potpuno osuši prije daljnjeg tretiranja.

Da biste spriječili ponovno izbijanje čađi, preporučuje se upotreba predpremaza za prekrivanje površina od čađi te bojenje zidova antinikotinskom bojom.Ako se s vaših zidova počela ljuštiti stara boja, obavezno špahtlom uklonite boju s svih mjesta gdje se ne drži čvrsto. Ako preskočite ovaj korak, prilikom nanošenja novog sloja, stara boja će se početi ljuštiti i lijepiti za valjak ili kist.

Ljuštenje boje i postavljanje zidnih tapeta

Nakon struganja stare boje, brusnim papirom izravnajte neravnine između gornjeg i donjeg sloja. Oštećeni dio zida popunite gletom koji ćete obrusiti nakon sušenja. Ako su na zidu pukotine, prvo ih očistite od prašine i nečistoća kistom i prskanjem vode kako biste uklonili prašinu. Nakon čišćenja pukotina, zagletajte ih, a ako su duboke ili velike, nanesite glet u nekoliko slojeva, čekajući da se prethodni sloj potpuno osuši prije nanošenja sljedećeg.

Zadnji korak je brušenje gleta kako bi površina bila ravna. Nakon što ste očistili zid, sanirali pukotine i nepravilnosti te ga pobrusili, uklonite čestice prašine usisavanjem i brisanjem vlažnom krpom ili spužvom. Kada se zidovi potpuno osuše, preporučljivo je nanijeti impregnaciju te ih premazati temeljnom ili običnom bijelom bojom. Kada su zidovi potpuno suhi i u dobrom stanju, spremni su za postavljanje odabrane tapete.

Prije nego što počnete s montažom, potrebno je površinu pripremiti nanošenjem sloja dubinske impregnacije, poput KGK, koju možete kupiti u Bauhausu ili drugu dubinsku impregnaciju koju vam preporuče u trgovini bojama i lakovima. Impregnacija se nanosi preko postojeće boje, a nakon što se osuši, zid možete tapetirati prema uputama. Savjetujemo vam da ovako pripremite zid bez obzira na to hoćete li tapete postavljati sami ili ćete angažirati profesionalca.

Možda Vas zanima…

Često se može čuti o pojmovima “posjedovni list” i “vlasnički list” koji...
Od osamostaljenja, Hrvatska je intenzivno radila na razvoju svoje cestovne infrastrukture, čime je...
Kupaonica treba biti funkcionalna i estetski privlačna, što može biti izazov s obzirom na sve...
Zanimljivo je da danas više od polovice globalne populacije čini svoj dom u urbanim područjima...
Most preko rijeke Cetine prostire se na dužini od 224,45 metara, s tim što je otprilike 150 metara...
Više od četiri godine nakon potresa u Zagrebu, Arheološki muzej je u potpunosti otvoren, nakon što...
Grad Pula organizirao je javni arhitektonski natječaj za izradu idejnog rješenja za novu zgradu...
U srcu turističkog raja, žnjanski plato doživljava transformaciju koja će znatno doprinijeti...
Mini montažne kuće su idealan izbor za one koji traže praktičnost, čak i kada je u pitanju manji...
Zidne tapete postale su iznimno popularne posljednjih godina, što i nije teško razumjeti. One su...
U našem ugovoru o najmu za novi stan stoji da smo obavezni nabaviti i održavati osiguranje za...
Priprema doma za ljeto zahtijeva više od stavljanja mrežica na prozore i čišćenja vrtnog namještaja...

Upišite se u adresar građevinskih tvrtki

Istražite portal

Često se može čuti o pojmovima “posjedovni list” i “vlasnički list” koji izgledaju slično, ali...
Od osamostaljenja, Hrvatska je intenzivno radila na razvoju svoje cestovne infrastrukture, čime je promet postao...
Kupaonica treba biti funkcionalna i estetski privlačna, što može biti izazov s obzirom na sve sanitarne uređaje i...
Zanimljivo je da danas više od polovice globalne populacije čini svoj dom u urbanim područjima. Promjene u načinu...
Most preko rijeke Cetine prostire se na dužini od 224,45 metara, s tim što je otprilike 150 metara mosta vidljivo jer se...
Više od četiri godine nakon potresa u Zagrebu, Arheološki muzej je u potpunosti otvoren, nakon što su završeni stalni...
Grad Pula organizirao je javni arhitektonski natječaj za izradu idejnog rješenja za novu zgradu Dječjeg vrtića Valmade u...
U srcu turističkog raja, žnjanski plato doživljava transformaciju koja će znatno doprinijeti turističkoj ponudi i...
Scroll to Top