Nečista klima: Uzrok alergija ali i legionarske bolesti!

Pametno korištenje klima uređaja je ključno. Alergeni poput plijesni, bakterija i grinja mogu uzrokovati probleme s disanjem, stoga je važno održavati i čistiti klima uređaj barem jednom ili dvaput godišnje. Ako se to zanemari, postoji rizik od legionarske bolesti. Neodržavanje klima uređaja može dovesti do razvoja bakterije Legionella pneumophilla, koja izaziva legionarsku bolest. Ova bakterija može uzrokovati ozbiljnu upalu pluća koja može biti fatalna. Osobe s oslabljenim imunološkim sustavom, kronični bolesnici, pušači i alkoholičari posebno su osjetljivi. Bakterija se širi inhalacijom mikroskopskih kapljica vode iz klima uređaja. Simptomi legionarske bolesti uključuju izuzetno visoku temperaturu preko 40 stupnjeva, zimicu, suhi ili produktivni kašalj, bolove u prsima, glavobolje, slabost i proljev. Ova bolest se tretira snažnim antibioticima.

Loša upotreba i održavanje klimatizacijskih sustava može dovesti do alergijskih reakcija poput rinokonjuktivitisa i astme zbog prisustva plijesni i grinja, te može uzrokovati simptome poznate kao “sindrom bolesne zgrade,” koji su česti u zgradama s neadekvatnim klimatizacijama. Simptomi ovog sindroma uključuju suhoću očiju, ždrijela, nosa, alergijske simptome poput curenja nosa i suzenja očiju, teškoće s disanjem i simptome slične gripi. Ovi simptomi nestaju kad osoba napusti zgradu, ali se vraćaju kada se vrati.

Osim alergijskog rinokonjunktivitisa i astme, loše održavani klima uređaji mogu uzrokovati i kožne probleme, od blagih do vrlo intenzivnih, zbog plijesni i grinja koje se nakupljaju u uređaju. Važno je i obratiti pažnju na razliku u temperaturi između klimatiziranog prostora i vanjske vrućine, koja ne bi trebala prelaziti sedam stupnjeva. Klimatizacija nudi brojne prednosti, posebno tijekom velikih vrućina.

Ispravna primjena klimatizacije može značajno poboljšati radnu sposobnost, koja je smanjena u uvjetima visokih temperatura i zagušljivosti. Glavne zdravstvene prednosti klimatizacije ljeti uključuju mogućnost boravka i rada u prostoru bez izlaganja previsokim temperaturama, što pomaže u prevenciji toplinskog udara, te poremećaja u krvožilnom i centralnom nervnom sustavu. Klimatizacija također sprječava dehidraciju, isušivanje sluznica dišnog sustava i očiju, koje mogu dovesti do upala, te omogućava pročišćavanje zraka i smanjuje izlaganje inhalacijskim alergenima, pod uvjetom da su klima uređaji kvalitetni i redovito održavani.

Redovito održavanje klima-uređaja je ključno, posebno za astmatičare i osobe sklone alergijama jer uređaji filtriraju zrak i smanjuju izloženost alergenima. Preporučuje se čišćenje kućnih klima-uređaja jednom do dva puta godišnje, osobito u urbanim ili zagađenim područjima, a isto vrijedi i za klimatizaciju u automobilima, koju treba servisirati svake dvije godine. Neodržavana klima može biti stanište za koksaki virus, poznat kao uzročnik “bolesti prljavih ruku”, koji može uzrokovati simptome slične prehladi, ali s visokom temperaturom i dugotrajnim opstankom u tijelu. Velike i nagle promjene temperature mogu dovesti do kolapsa krvožilnog sustava.

Preporučuje se isključiti klimu 20 do 30 minuta prije izlaska iz klimatiziranog prostora kako bi se tijelo lakše prilagodilo. Razlika u temperaturi između klimatiziranog prostora i vanjske sredine treba biti između 6 i 8 stupnjeva, jer veće razlike mogu uzrokovati značajne zdravstvene probleme, uključujući srčani udar. Osobito oprezni trebaju biti srčani bolesnici, starije osobe, osobe s oslabljenim imunološkim sustavom, pušači i alkoholičari. Klima u automobilu ne bi trebala rashladiti prostor za više od 8 stupnjeva od vanjske temperature. Legionella pneumophilla, bakterija koja može preživjeti ekstremne temperaturne uvjete, širi se putem vodene pare iz klima-uređaja i drugih vodenih sustava. Iako se danas legionarska bolest uspješno liječi antibioticima, smrtnost je smanjena na 5 posto.

 

 

Možda Vas zanima…

Često se može čuti o pojmovima “posjedovni list” i “vlasnički list” koji...
Od osamostaljenja, Hrvatska je intenzivno radila na razvoju svoje cestovne infrastrukture, čime je...
Kupaonica treba biti funkcionalna i estetski privlačna, što može biti izazov s obzirom na sve...
Zanimljivo je da danas više od polovice globalne populacije čini svoj dom u urbanim područjima...
Most preko rijeke Cetine prostire se na dužini od 224,45 metara, s tim što je otprilike 150 metara...
Više od četiri godine nakon potresa u Zagrebu, Arheološki muzej je u potpunosti otvoren, nakon što...
Grad Pula organizirao je javni arhitektonski natječaj za izradu idejnog rješenja za novu zgradu...
U srcu turističkog raja, žnjanski plato doživljava transformaciju koja će znatno doprinijeti...
Mini montažne kuće su idealan izbor za one koji traže praktičnost, čak i kada je u pitanju manji...
Zidne tapete postale su iznimno popularne posljednjih godina, što i nije teško razumjeti. One su...
U našem ugovoru o najmu za novi stan stoji da smo obavezni nabaviti i održavati osiguranje za...
Priprema doma za ljeto zahtijeva više od stavljanja mrežica na prozore i čišćenja vrtnog namještaja...

Upišite se u adresar građevinskih tvrtki

Istražite portal

Često se može čuti o pojmovima “posjedovni list” i “vlasnički list” koji izgledaju slično, ali...
Od osamostaljenja, Hrvatska je intenzivno radila na razvoju svoje cestovne infrastrukture, čime je promet postao...
Kupaonica treba biti funkcionalna i estetski privlačna, što može biti izazov s obzirom na sve sanitarne uređaje i...
Zanimljivo je da danas više od polovice globalne populacije čini svoj dom u urbanim područjima. Promjene u načinu...
Most preko rijeke Cetine prostire se na dužini od 224,45 metara, s tim što je otprilike 150 metara mosta vidljivo jer se...
Više od četiri godine nakon potresa u Zagrebu, Arheološki muzej je u potpunosti otvoren, nakon što su završeni stalni...
Grad Pula organizirao je javni arhitektonski natječaj za izradu idejnog rješenja za novu zgradu Dječjeg vrtića Valmade u...
U srcu turističkog raja, žnjanski plato doživljava transformaciju koja će znatno doprinijeti turističkoj ponudi i...
Scroll to Top