Prednosti i nedostatci solarnih panela: Sve što trebate znati!

Solarni paneli sve više dobivaju na popularnosti kao izbor za proizvodnju energije. Prije nego što se odlučite za njihovu kupovinu, važno je upoznati se s osnovama. Korištenje alternativnih izvora energije, poput solarnih panela, predstavlja pristupačan i efikasan način za proizvodnju tople vode ili električne energije. U nastavku ćete otkriti kako solarni paneli rade, te koje su njihove glavne prednosti i potencijalni nedostaci koji bi vas mogli zanimati prije investicije.

Sunčeva svjetlost, koja dolazi od Sunca do Zemlje, može se zahvaljujući različitim tehnološkim rješenjima pretvoriti u toplinsku ili električnu energiju. Za solarno grijanje vode koriste se toplinski solarni kolektori. Za proizvodnju električne energije služe fotonaponski paneli, koji su drugačiji po svojoj funkciji.

Zanimljivo je znati da 1 kvadratni metar solarnih kolektora može proizvesti približno istu količinu energije kao i 5 kvadratnih metara fotonaponskih panela. Postoje brojne strategije za smanjenje potrošnje energije u domaćinstvu, a neke od najjednostavnijih metoda prikupili smo u ovom članku za vas u sklopu građevinskog portala.

U usporedbi, toplinski solarni kolektori ističu se duljim vijekom trajanja i većom učinkovitošću u odnosu na fotonaponske panele, čineći ih izuzetno isplativim rješenjem za grijanje vode. Za tipično kućanstvo koje namjerava koristiti solarnu energiju za grijanje vode, preporučena je površina kolektora od otprilike 5 kvadratnih metara. Performanse ovih kolektora ne opadaju tijekom vremena, za razliku od fotonaponskih panela.

Iako je moguće koristiti fotonaponske panele za zagrijavanje vode, to se postiže znatno manjom efikasnošću. Stoga je ključno precizno odrediti svrhu upotrebe solarne energije kako biste napravili pravilan odabir između različitih tipova solarnih panela.

Prednosti solarne energije?

Na Građevinskom portalu ističemo kako, u suprotnosti s izgaranjem fosilnih goriva poput ugljena ili plina, sunce, vjetar i hidroenergija predstavljaju neograničene izvore energije, čime privlače sve veću pozornost za proizvodnju električne energije. Kao rezultat toga, broj solarnih elektrana raste, kao i instalacija solarnih panela na krovovima stambenih objekata. Evo nekoliko ključnih prednosti koje solarna energija nudi:

Obnovljiv izvor energije: Za razliku od konvencionalnih izvora, sunčeva energija je neiscrpna i ekološki održiva opcija. Dok termoelektrane i nuklearne centrale iscrpljuju resurse i proizvode štetne otpade, sunčeva svjetlost dostupna je u količinama daleko većima od naših trenutnih potreba za energijom, s procijenjenih 120.000 teravata solarnog zračenja koje dopire do Zemlje.

Ekološka sigurnost: Solarna energija ne proizvodi emisije štetne za zrak ili okoliš, što je velika prednost u odnosu na druge energetske tehnologije. Iako proizvodnja i instalacija solarnih panela generiraju neke emisije, one su minimalne, a s obzirom na dugi vijek trajanja solarnih panela, ukupni utjecaj na okoliš je minimalan.

Primjenjivost na globalnoj razini: Solarni paneli mogu se instalirati bilo gdje na planetu, čineći solarnu energiju pristupačnom opcijom za različite geografske regije, čak i u područjima s manjim intenzitetom sunčevog svjetla.

Ušteda na računima za energiju: Korištenjem solarnih panela za proizvodnju električne energije u domaćinstvu, možete značajno smanjiti mjesečne troškove energije, ostvarujući uštede koje mogu doseći i stotine eura.

Jednostavnost upotrebe i održavanja: Solarni sustavi rade tiho, bez buke koja je česta kod nekih drugih oblika proizvodnje energije poput vjetroelektrana. Njihovo održavanje je jednostavno, što ih čini praktičnim rješenjem za kućanstva.

Zbog ovih prednosti, solarna energija se sve više prepoznaje kao ključna komponenta u budućim građevinskim projektima, doprinoseći održivom razvoju i energetskoj neovisnosti.

Nedostatci solarne energije?

Svaki izvor električne energije ima svoje mane, a solarne tehnologije nisu iznimka. Međutim, općenito se smatra da prednosti solarne energije nadmašuju nedostatke.

Nepostojanost Sunca kao izvora energije: Iako je sunčeva energija dostupna svugdje, sunce ne sja neprestano. Promjene u intenzitetu sunčevog zračenja tijekom godine i činjenica da noću nema sunčeve svjetlosti znači da solarni paneli noću ne proizvode energiju. Varijacije u proizvodnji energije također ovise o klimatskim uvjetima poput oblačnosti i broju sunčanih dana, što sunčevu energiju čini manje pouzdanim izvorom bez dodatnih rješenja za pohranu.

Visoki početni troškovi: Kupnja i instalacija solarnih panela zahtijeva značajnu početnu investiciju. Međutim, ova investicija se s vremenom isplati zahvaljujući uštedi na troškovima energije, a postoje i državne subvencije i potpore iz EU fondova za male solarne elektrane, što može olakšati početne troškove.

Izazovi s instalacijom: Ispravna instalacija solarnih panela ključna je za maksimizaciju njihove učinkovitosti. Obično se montiraju na kosim krovovima, gdje mogu optimalno iskoristiti sunčevo zračenje. Instalacija na ravnim krovovima ili u dvorištu može zahtijevati dodatne konstrukcijske prilagodbe.

Skladištenje energije: Iako solarni paneli mogu smanjiti ovisnost o mreži tijekom sunčanih sati, skladištenje prekomjerne energije za korištenje tijekom noći ili oblačnih dana trenutačno je skupo. Baterije za skladištenje imaju ograničeni vijek trajanja i mogu biti znatan trošak.

Potreba za održavanjem: Solarni paneli instalirani na tlu lakše su dostupni za održavanje, ali je važno redovito uklanjati snijeg, lišće i druge prepreke koje mogu blokirati sunčevo zračenje. Paneli također zauzimaju prostor u dvorištu i mogu biti vizualno neprivlačni za neke ljude.

Unatoč ovim izazovima, solarne tehnologije nude značajne dugoročne koristi za smanjenje troškova energije i poticanje održivog razvoja, čineći ih vrijednom investicijom za budućnost.

 

Možda Vas zanima…

Često se može čuti o pojmovima “posjedovni list” i “vlasnički list” koji...
Od osamostaljenja, Hrvatska je intenzivno radila na razvoju svoje cestovne infrastrukture, čime je...
Zanimljivo je da danas više od polovice globalne populacije čini svoj dom u urbanim područjima...
Most preko rijeke Cetine prostire se na dužini od 224,45 metara, s tim što je otprilike 150 metara...
Grad Pula organizirao je javni arhitektonski natječaj za izradu idejnog rješenja za novu zgradu...
U srcu turističkog raja, žnjanski plato doživljava transformaciju koja će znatno doprinijeti...
Mini montažne kuće su idealan izbor za one koji traže praktičnost, čak i kada je u pitanju manji...
U našem ugovoru o najmu za novi stan stoji da smo obavezni nabaviti i održavati osiguranje za...
Terasa predstavlja ključni dio kuće za druženje i uživanje u slobodnom vremenu, funkcionirajući kao...
Deficit visokokvalitetnih poslovnih prostora u Zagrebu postaje sve izraženiji, pa nije iznenađujuće...
Gradonačelnik Grada Zagreba Tomislav Tomašević i zamjenici gradonačelnika Danijela Dolenec i Luka...
Ako razmišljate o obnovi, gradnji novog doma ili redizajnu interijera, potreban vam je stručnjak...

Upišite se u adresar građevinskih tvrtki

Istražite portal

Često se može čuti o pojmovima “posjedovni list” i “vlasnički list” koji izgledaju slično, ali...
Od osamostaljenja, Hrvatska je intenzivno radila na razvoju svoje cestovne infrastrukture, čime je promet postao...
Zanimljivo je da danas više od polovice globalne populacije čini svoj dom u urbanim područjima. Promjene u načinu...
Most preko rijeke Cetine prostire se na dužini od 224,45 metara, s tim što je otprilike 150 metara mosta vidljivo jer se...
Grad Pula organizirao je javni arhitektonski natječaj za izradu idejnog rješenja za novu zgradu Dječjeg vrtića Valmade u...
U srcu turističkog raja, žnjanski plato doživljava transformaciju koja će znatno doprinijeti turističkoj ponudi i...
Mini montažne kuće su idealan izbor za one koji traže praktičnost, čak i kada je u pitanju manji stambeni prostor...
U našem ugovoru o najmu za novi stan stoji da smo obavezni nabaviti i održavati osiguranje za stanare tijekom cijelog...
Scroll to Top