Voda koju koristimo svakog dana u našem domu dolazi iz podzemnog spremnika. Glavne cijevi transportiraju vodu iz tog spremnika, a zatim se distribucijska mreža cijevi širi sve do opskrbnih cijevi koje čine vodovod. Te opskrbne cijevi dovode vodu do različitih priključaka u domaćinstvu, uključujući vodovodne instalacije i vodomjere.
Vodovodne cijevi
Vodovodne cijevi su ključni dio infrastrukture za opskrbu vodom u svakom domaćinstvu. One su integralni dio kako javnog komunalnog sistema tako i kućnih instalacija unutar stambenih jedinica. Važno je napomenuti da se cijevi korištene u sistemima podnog grijanja ili stropnog hlađenja ne smatraju dijelom vodovodnog sistema, iako kroz njih protječe voda.
Vlasništvo nad vodovodnim cijevima koje se protežu ispod cesta i onima koje su direktno povezane s javnom mrežom pripada lokalnim vodovodnim poduzećima. Međutim, cijevi koje povezuju mjerilo vode s individualnim objektima su u privatnom vlasništvu te osobe.
Vodomjer i kontrolni ventili
Glavni ventil, instaliran tamo gdje javni cjevovod završava i počinju kućne instalacije, koristi se za kontrolu protoka vode u objektu. Ovaj ventil se najčešće koristi prilikom popravaka, kada je potrebno prekinuti dotok vode.
Uz glavni ventil, tu je i vodomjer koji prati potrošnju vode izraženu u kubnim metrima. Ovaj uređaj koristi krilni kotač za mjerenje protoka vode, što omogućava precizno bilježenje potrošnje. Vodomjeri su važni za izračunavanje mjesečnih troškova za vodu, te se preporučuje redovita kontrola njihovog stanja kako bi se izbjegli mogući kvarovi i neželjene curenja vode koje mogu dovesti do povećanja troškova.
Pored vodomjera, u vodovodne cijevi je ugrađen i redukcijski ventil koji regulira tlak vode kako bi se izbjegla oštećenja cjevovoda i uređaja u objektu. Uz to, sistemi za omekšavanje vode osiguravaju odgovarajuću tvrdoću vode dodavanjem specifičnih kemikalija, čime se sprječava oštećenje cijevi i poboljšava kvaliteta vode.
Kućne vodovodne cijevi
Kućne vodovodne instalacije uključuju cijevi koje se mogu montirati vertikalno ili horizontalno unutar objekta. Horizontalno postavljene cijevi obično se nalaze u podovima ili stropovima i važno je osigurati da imaju odgovarajući nagib za ispravno odvodnjenje. U situacijama gdje projektiranje odgovarajućeg nagiba nije moguće, zbog velikih udaljenosti ili arhitektonskih prepreka, instaliraju se pumpe za poticanje protoka vode. Vertikalne cijevi obično se postavljaju unutar zidova, bilo kao dio same konstrukcije ili unutar izolacije.
Vodomjer
Sve kućne vodovodne instalacije opremljene su vodomjerom koji mjeri količinu utrošene vode u kubnim metrima. Ovi podaci su osnova za obračunavanje mjesečnih troškova za vodu. Vodomjeri omogućuju vlasnicima da kontroliraju potrošnju vode i provjeravaju ispravnost svojih vodovodnih instalacija. Preporučuje se redovito provjeravanje stanja vodomjera kako bi se izbjegli kvarovi koji bi mogli dovesti do neželjenog otjecanja vode i povećanja troškova.
Cjevovod za vodovod
Instalacija vodovodnih cijevi može se izvesti ispod žbuke ili predzidno. Predzidna instalacija, kako joj i ime sugerira, postavlja se ispred zida u poseban modul koji sakriva sve instalacijske komponente, što olakšava montažu i eventualne popravke. Iako se često koristi podžbukni sustav, predzidna instalacija nudi lakši pristup za održavanje.
Vodovodne cijevi mogu biti izrađene od metala ili plastike. Iako metalne cijevi još uvijek dominiraju zbog svoje izdržljivosti, plastične cijevi postaju popularnije jer su lakše za zamjenu i manje su sklonije pucanju, čime se smanjuje rizik od nekontroliranog istjecanja vode.